2012. április 14., szombat

VirtualBox alapok

Újra üdvözlök mindenkit!
Ha már volt úgyis egy DosBox ismertető, folytatnám egy másik nagyon fontos emulátor programmal, a VirtualBox-szal, amit az Oracle készít. Nyilván első kérdés: Cui prodest? (Kinek használ?) Két eshetőség van:
  1. Modern Windows operációs rendszert használsz, és régi, XP-s vagy DOS-os programo(ka)t szeretnél futtatni
  2. Modern, de nem Windows, hanem Linux (esetleg Mac, de ne hinném, hogy egy Mac-es eddig leereszkedne) operációs rendszert használsz (akárcsak én): ez esetben a standard Windows-platformra is szükséged lehet
Hogy működik ez a program? A gépeden belül programként lefuttat egy alárendelt gépet, ami egyébként úgy viselkedik, mint ha valódi gép lenne: ugyanúgy telepíteni kell rá OS-t, ugyanúgy kell neki merevlemez (ez is virtuális, a VB foglalja le), és ugyanúgy kell neki "adnod" megfelelő mennyiségű RAM-ot, CPU erejének egy részét. Ez már mutatja, hogy nem a legfrissebb oprendszert fogod telepíteni, mert az már igen megterhelné a (valódi :-) ) Pc-det.
Haszna is van: a telepítés azért valamivel egyszerűbb, mint egy teljes gép esetén. Ezenkívül elméletileg gépen belüli megosztásra is van mód, valamint a vágólapon is osztozhat a két "gép".
A már említett második eshetőség miatt a program igen sok operációs rendszerre elérhető. Én Ubuntu 11.10-et használok, ehhez a Debian (.deb) állományt célszerű letölteni, megnyitni. A Windowsos .exe fájlokat szerintem nem kell bemutatnom.
Már megvan, mi alatt, már csak az a kérdés: mit. Általában mint említettem Windows XP vagy DOS (FreeDOS) szükséges.
A telepítés menete: Ezt FreeDOS-hoz nem írnám le, mert igen hosszú, azonban a honlapjukon van egy nagyon részletes leírás, ami ezen a linken elérhető.
Windows-hoz is csak az alapokat: mint említettem már, a telepítés úgy zajlik, mint a valódi gépeknél, egy könnyebbség, hogy lemezkép (.iso) fájlról is képes telepíteni, nem kell lemez. Persze ez nem jelenti azt, hogy a Windows ingyenesen működik benne (nem is engednék akkor fejleszteni), de természetesen akinek nincs lemeze, és nem akar fizetni, annak még mindig ott van a törtverzió.
De ne rohanjunk ennyire előre! Indítás után (mármint a VB indítása után) az "Új" gombra kell nyomni. Itt beállítod, hogy a gépen milyen rendszer fog futni (igazából ez nem lényeges), a géphez rendelendő RAM-ot, és a merevlemez nagyságát. Ezek után indíthatod magát a gépet, ami még üres, de az első alkalommal segít a telepítésben (pl. itt adhatsz meg lemezkép fáljt telepítésre). Ezen kívül konfigurálhatod közben is virtuális gépedet: CPU használat aránya, kijelzők, videókártya memória, bootolási sor (telepítés után át kell merevlemezre állítani), merevlemezek, hálózati- valamint hangkártya, USB-vezérlők (VB Extension Pack szükséges hozzá).
Szóval kicsit profi, komoly dolog, bár a legtöbbhez nem kell hozzányúlni. Azonban ha a boot-sorrendet nem állítod át, az egy nagy hiba, úgyhogy nem elfelejteni.
Részemről ennyi lenne a téma, remélem, azért lényegretörőségemben a tudásomat - ami pedig véges - át sikerült adnom, illetve jól feltártam a VirtualBox-ban rejlő lehetőségeket.
Nemokosch

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése